نمایندگی تفال در تهران
خرید اتو بخار تفال
زودپز برقی تفال
خرید توتون پیپ
مرکز خرید پیپ در تهران
سیگار برگ کوبایی
آموزشگاه شیرینی پزی
آموزشگاه آشپزی
آموزشگاه کافی شاپ در تهران
تور کویر
خرید بک لینک
تور قبرس شمالی
تور کوش آداسی
قيمت باكس هتلی
قیمت تشک رویا
قلعه رودخان گيلان راهنماي سفروگردشگري-طبيعت گردي-جاذبه هاي گردشگري و توريستي

راهنماي سفروگردشگري-طبيعت گردي-جاذبه هاي گردشگري و توريستي

راهنماي سفروگردشگري-طبيعت گردي-جاذبه هاي گردشگري و توريستي

راهنماي سفروگردشگري-طبيعت گردي-جاذبه هاي گردشگري و توريستي

قلعه رودخان گيلان

قلعه رودخان يا قلعه حسام نام قلعه‌اي تاريخي در دوران ساسانيان است كه در 20 كيلومتري جنوب غربي شهر فومن در استان گيلان است. در سمت راست قلعه، رودخانه اي به همين نام قرار دارد كه از ارتفاعات سرچشمه گرفته و آب آن از جنوب به شمال در جريان است. كلمه رودخان مخفف رودخانه و قلعه رودخان، يعني قلعه اي كه در نزديكي رودخانه است. از آنجا كه اين قلعه تاريخي، در كنار رودخانه اي بنا شده به قلعه رودخان معروف است .
اين قلعه ميراث مهمي است از دژهاي نظامي حكومتي در گيلان است و مدت ها مركز فرمانروايان گيلان بوده است، در سال ۹۱۸ تا ۹۲۱ هجري قمري براي سلطان حسام‌الدين اميردباج بن امير علاء‌الدين اسحق تجديد بنا شده‌است. اين بنا به وسيله آجر و سنگ ساخته شده و در دوره سلجوقيان نيز تجديد بنا شده و از پايگاه‌هاي مبارزاتي اسماعيليان بوده‌است.
قلعه رودخان با 2.6 هكتار مساحت در ارتفاعي بين ۶۶۵ تا ۷۱۵ متر از سطح دريا بر فراز ارتفاعات روستاي رودخان قرار دارد و در كنار آن رودخانه‌اي با همين نام جاري است. ديوار قلعه 1500 متر طول دارد و در آن 65 برج و بارو قرار گرفته است.
اين قلعه مهم تاريخي كه از بزرگترين و باعظمت ترين دژهاي نظامي گيلان و حتي ايران محسوب مي شود و از دو بخش ارگ (محل زندگي حاكم و حرمسراي وي) و قورخانه (محل فعاليت هاي نظامي وزندگي سربازان) تشكيل شده است.
طبيعت بسيار زيبا و چشم اندازهاي زيادي  در مسير روستاي قلعه رودخان تا خود قلعه وجود دارد كه توجه هر بيننده اي را به خود جلب مي كند. در مسير صعود به قلعه، نور از لابه لاي شاخه هاي درختاني با قدمت زياد كه به سمت آسمان سربرافراشته اند به پايين مي ريزد.

منبع: سايت راهنماسفر


برچسب‌ها: قلعه رودخان گيلان، طبيعت گردي در گيلان،


تاريخ : ۲۳ دى ۱۳۹۵ | ۱۰:۵۷:۳۱ | نویسنده : راهنماسفر | نظرات (0)
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
آواتار :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :
[ ]
<< مطالب قدیمی‌تر >>